banner173
banner132
09 Ocak 2018 Salı 18:36
Protokolden 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

İşte Manisa protokolünün yayınlamış oldukları kutlama mesajları. 

Haber: Murat DAĞDELEN


Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer:
"Demokratik hayatın olmazsa olmazı, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkının teminatı olan gazetecilik mesleği, dünyada ve ülkemizde en saygın ve en zor meslekler arasında yer almaktadır.
Basın meslek ilkeleri doğrultusunda, insan haklarına ve kişilerin özel hayatına gösterdikleri saygıyla, doğru ve tarafsız habercilik anlayışı içerisinde toplumun gözü, kulağı ve sesi olarak kamu görevi yürüten gazetecilerin, karşılarına çıkan her türlü güçlüğü göğüsleyerek 7 gün 24 saat, kar kış, yağmur çamur gözetmeden üstün bir çabayla görevlerini yerine getirdiklerinin yakın tanıklarıyız.
Fedakar gazeteciler, halkın bilinçlenmesi, düşünce ve ifade özgürlüğünün gelişmesi, temel hak ve özgürlüklerin kullanılması, kamuoyu oluşturulması, kamunun denetlenmesi görevlerini yerine getirirken, bulundukları ilin ekonomik, sosyal, kültürel ve sportif gelişimine de önemli katkılar sunmakta, biz kamu idarecileri için de zaman zaman yol gösterici olmaktadırlar.
Gazetecilerin özlük haklarının iyileştirilmesini sağlayan ve bunu yasal güvence altına alan 212 sayılı Yasanın Resmi Gazete’de yayınlandığı 10 0cak 1961 tarihinin ardından kutlanmaya başlanan bu özel günün medya mensuplarımız için daha anlamlı ve müjdeli günler getirmesini temenni ediyorum. Manisalı gazetecilerimiz başta olmak üzere tüm basın mensuplarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, aileleriyle birlikte sağlık ve esenlik diliyor, şehit gazetecileri de rahmet ve saygıyla anıyorum." Dedi.


Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün:
“4 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarına önemli iyileştirmeler getiren ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın kabul edilmesi ve 10 Ocak 1961 günü Resmi Gazetede yayınlanmasıyla birlikte bu yasayı protesto etmek amacıyla bazı gazete patronları 3 gün boyunca gazete yayımlamama kararı aldı. Bunun üzerine harekete geçen basın emekçileri bu 3 günlük sürede ‘Basın’ adıyla kendi gazetelerini çıkardı. Bu tarihten sonra 10 Ocak, her yıl Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaya başladı. Aradan geçen sürede basın emekçisi arkadaşlarımızın o dönem elde ettiği hakların bugün korunup korunmadığı tartışılır noktaya gelmiş durumda” dedi.
“Kutlu olsun”
Basın mensuplarının gününü kutlayan Başkan Ergün, şunları söyledi: “Basın, halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirmek adına gece-gündüz, yağmur-çamur demeden koşturan, en doğru bilgiyi, tarafsız ve objektif bir şekilde ulaştırmakla görevlidir. İçinde bulunduğumuz dönemde ne yazık ki birçok basın emekçisi cezaevlerindedir. Ülkemizin gelişmesi, demokratikliği ve hukuk devleti olması nedeniyle içeride bulunan gazetecilerin yargılanmalarının hızlı bir şekilde yapılması, varsa hukuk dışı bir durum bunun kısa sürede giderilmesi hepimizin en büyük beklentisidir. Bu duygularla başta Manisa’daki basın emekçisi arkadaşlarımız olmak üzere, tüm gazeteci kardeşlerimin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; aileleriyle, sevdikleriyle sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler geçirmelerini temenni ediyorum.”dedi.


AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur:
"Ülke yönetimiyle milletimiz arasında çok önemli bir köprü görevi gören basınımız demokrasinin ve cumhuriyetimizin kökleşmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Toplumu doğru bilgilendirme, sorumluluk ve davranış oluşturma bakımından etkin ve etkili bir unsur olan basın için; doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı gibi temel kurallar yol gösterici değerlerdir. Kamu yararını gözeterek insanların yalnızca gerçeği öğrenmesine çalışan ve bu işi yaparken gazetecilik mesleğinin gerektirdiği ilkelere uyan bir habercilik anlayışı, toplumsal bilincin ve demokrasinin gelişmesine de büyük katkı sağlamaktadır. Öyle ki; tarihimizde eşi görülmemiş bir ihanetle devletimizin bekasına, milletimizin istiklal ve istikbaline 15 Temmuz darbe girişimiyle kast eden hain odaklara karşı güvenlik güçlerimizin kahramanca karşı koyuşu ve milletimizin dik duruşu yanında basın kuruluşlarımızın demokrasiden yana tavır takınmaları bu hainlerin akamete uğratılmasında büyük rol oynamıştır. Basın mensuplarının haklarının korunması, çalışma şartlarının günün ihtiyaçlarına göre iyileştirilmesi şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir. Gazetecilere ekonomik ve sosyal imkanlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Günü'nde yazılı ve görsel basınımızın tüm çalışanlarını bir kez daha tebrik ediyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum."Dedi.


CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel:
"Vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünün kısıtlandığı ve gazetecilerimizin ciddi bir baskı ve tehdit altında çalışmak zorunda bırakıldığı,
Gerçekleri yazan gazetecilerin cezaevine konulduğu, dışarıda olanların da haklarının gasp edilerek haber yapma özgürlüklerinin ellerinden alındığı;
10 binden fazla gazetecinin işsiz olduğu,900’den fazla gazetecinin basın kartının iptal edildiği bir ortamda karşılıyoruz. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün 2017 raporuna göre Türkiye tutuklu gazetecilerin sayısının en yüksek olduğu beş ülke arasında.
Bugün hepimiz biliyoruz ki suçu işleyenler dışarda, gerçekleri yazan gazeteciler cezaevinde. Bugün AKP toplumun her kesimini baskı altına almaya sindirmeye çalışırken, en çok üzerine gidilen, baskı altına alınmak istenenler yine basın mensupları, gazeteciler oluyor.
Bugün Türkiye’de basın özgürlüklerine ve medyaya baskı, darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sonrasında çıkartılan kanun hükmündeki kararnameler ile birlikte önlenemez boyuta geçti.
Demokrasinin, özgürlüğün, adaletin, düşünce hürriyetinin her alanda yok sayıldığı ülkemizde, tıpkı geçen yıl ve ondan önceki yıllarda olduğu gibi, değerli basın emekçilerimizin yıpranma paylarından, haber yapma özgürlüklerine kadar birçok alanda sorunları hala devam ediyor ve bu sorunlar her geçen gün katlanarak büyürken bizzat AKP tarafından da iyice körükleniyor. Hem ulusal hem de yerel basın açısından gazetecilik mesleğinin zor koşulları yıllardır değişmiyor ve buna bir de iktidar baskısı ekleniyor.
Hem basın emekçisinin iş garantisi, hem halkın haber alma özgürlüğünün teminatı hem de gazete sahiplerinin iktidar baskısından korunmasının teminatı olan sendikalaşma ile ilgili de hala gerekli düzenlemeler için adım atılmıyor, sendikalaşamama sorunu bu yıl da devam ediyor.
Ülkemizde, canları pahasına görev yapan basın mensuplarına yönelik uygulanan baskı, tehdit ve şantaj, AKP hükümetinin her alanda alışkanlık haline getirdiği zor, zulüm ve baskının bir yansıması olarak karşımızda duruyor.
Bu sene gazeteciler yine, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayamıyor. Çünkü, meslektaşları işsiz. Çünkü iş güvenceleri patronların ve iktidarın iki dudağı arasında. Artık adliyelere haber yapmaktan çok, ifade vermek için gidiyorlar, haber yaptıkları için gözaltındalar, tutuklular. Çünkü gazete büroları kapatılıyor, birleştiriliyor, onlar işsizlikle tehdit edilip her işi yapmaya razı edilmek isteniyor. 10 Ocak günü ise artık Çalışan Gazeteciler değil, Çalışamayan Gazeteciler Günü haline geldi.
“Artık yeter, gerçekten çalışmak, gerçekleri haber yapmak, üretmek istiyoruz” diyen tüm basın emekçilerimizin bir kez daha yanlarında olduğumuzu yineliyor, her zaman doğruları yazmayı ilke edinmiş, cesur, vefakar tüm gazetecilerimize özgür ve tarafsız habercilik koşullarının sağlandığı ve meslek haklarına kavuştukları yarınlar diliyorum." Dedi.


AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ:
“Gazeteler ve diğer yayın organları 'İstihdam oluşturuyoruz, fikir hürriyetini yayıyoruz, özgürlüklere imza atıyoruz' diye çıkaracaklar. Bunu başarırken de kamu ile vatandaş arasında, vatandaşla ile kamu arasında, özel ile kamu, kamu ile özel arasında köprü vazifesi görmüş olmanın bahtiyarlığını yaşayacaklar. Gazetecilerin idealleri, hedefleri ve kamuoyu yararına yönelik çalışmalarının olması gerekiyor. Yaşadığımız süreçte çoğu basın mensubu görevinin önem ve sorumluluğunu bilerek çalışmalarına devam ederken ve mesleğini başarıyla icra ederken maalesef bazı basın çalışanlarının terör ve darbe tetikçiliğine soyunduğunu görüyoruz. Türkiye'nin asıl sorunlarından birisi de bu amaçsız, dertsiz, davasız aydın ve gazeteci tipidir. Kendi çürümüş hayat tarzlarını korumaktan başka amacı olmayan bu topluluğun coğrafyası, vatansız, kıblesiz söylemleri terör örgütünün eylemlerinden daha tahrip edici olmaktadır” ifadesinde bulundu.
“Terör ve bölücülük konusunda her şeyden önce bir ağız ve söylem birliğine ihtiyaç var” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Darbe ve terör yandaşlığına soyunan ve kalemiyle bu kirli hizmet dolayısıyla tetikçiliğe sürükleyen bazı basın mensuplarını yanlıştan dönmeye, uhulete ve suhulete davet ediyorum. Türkiye bir hukuk devleti olup demokrasi ve Cumhuriyet vazgeçilmezimizdir. Bu vesile ile zor şartlarda görevini yerine getirmeye çalışan, 24 saatini vatandaşın haber alması için harcayan, savaşta ve barışta görev yapan, görevinin kutsallığı bilincinde olan tüm basın çalışanlarının da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, tüm basın çalışanlarına meslek ve özel hayatlarında başarılar diliyorum." Dedi.


Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik:
“Toplumun doğru bilgilenmesini ve aydınlanmasını sağlayan gazetecilerimiz, kendileriyle gurur duyduğumuz ve emeğiyle yücelen insanlardır” dedi.
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Çelik mesajında şu ifadelere yer verdi; Toplumun doğru bilgilenmesini ve aydınlanmasını sağlayan gazetecilerimiz, kendileriyle gurur duyduğumuz ve emeğiyle yücelen insanlardır. Türkiye’nin gelişen ekonomisine ve güçlenen demokrasisine büyük fedakârlıklarla katkı sağlayan, mesleğine aşık ve milletin ortak sesi olan bütün gazetecileri ve basın emekçilerini kutluyorum. Esas olan gazetecilerimizin gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle özgürce yazabilmeleridir. Bu nedenle aydınlığa ve uygarlığa yürüyen ülkemizin en önemli, en gerekli unsurlarından birisi de şüphesiz özgür basınımızdır. Şehzadeler Belediyesi olarak hür, vicdanlı ve dürüst gazetecilerin, sosyal bünyemizin savunma sistemini oluşturan yapı taşları olduğunun ve onların hizmetlerini sürdürürken desteklenmeleri gerektiğinin bilinciyle bir tuşa dokunmak kadar yakınlarında olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade ediyorum. İlkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız bir gözle aktararak, vatandaşın doğru ve eksiksiz bilgi alma hakkına katkı sağlayan, milletin vicdanının sesi olan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik eder, onurlu ve saygın mesleklerinde üstün başarılarının devamını dilerim.” Dedi.


Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi:
“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir. Bu anlamda günümüzde görsel, işitsel ve yazılı basın, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumsallaşma sürecinde önemli rol üstlenmiştir. Doğru, tarafsız ve güvenilir haber yapma, kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde barındıran bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız toplumun bilgilendirilmesinde önemli bir görev ifa etmektedir. Üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle hareket eden basın mensuplarımızın bu anlamda verdikleri mücadele her türlü takdirin üzerindedir. Bu duygu ve düşüncelerle görevini fedakârca icra eden, meslek ahlakı bilinciyle, dürüst ve ilkeli tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutlar; meslek hayatlarında başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 09.01.2018 18:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner170

banner169